Ebben a bejegyzésben a mi családunk jövő heti menüjét olvashatjátok. Megírtam hozzá a bevásárló listát is. Próbáljátok ki! Biztosan leegyszerűsíti a hétköznapokat. A menü tervezésekor figyelembe veszem az adott hét programját. Nem főzök minden nap, igyekszem úgy főzni, hogy két napra elég legyen. A végén találtok még egy-két receptet is, hogy azt se kelljen keresgélni!
Amikor megszülettek a gyerekeim, rá kellett jönnöm, hogy muszáj előre megterveznem, hogy melyik nap mit eszünk. Be is kell vásárolnom, mert nincs időm és energiám minden nap kitalálni, bevásárolni és meg is főzni. Így aztán egy héten egyszer, többnyire pénteken kitalálom, hogy mi lesz a menü, összeírom a bevásárló listát. Szombaton pedig be is vásárolunk. Így egy héten csak egyszer kell megküzdenem az üres papírral, hogy mit is együnk, a többi napon csak rápillantok a menüre, és már el is tudom készíteni a meleg ebédet.
Február 15-21.
Hétfő: Korhelyleves, Svéd almatorta
Kedd: Korhelyleves, Svéd almatorta
Szerda: Paradicsomos húsgombóc
Csütörtök: Paradicsomos húsgombóc
Péntek: Répás gnocchi, jordán almasaláta
Szombat: Répás gnocchi, jordán almasaláta
Vasárnap: Fokhagymakrémleves, gombás csirkeragu rizzsel
Bevásárló lista:
A listába mindent beleírok, amire az ételek elkészítéséhez szükség van. Ezekből biztosan sok minden van neked otthon, azokat húzd ki a listáról. A mennyiségek egy 4 fős családra szólnak, ahol két napra főzök, ott a két napi adaghoz vannak a mennyiségek.
1 kg savanyú káposzta
6 fej vöröshagyma
2-3 fokhagyma
60 dkg gomba
8 db sárgarépa
2 csokor petrezselyem
12-14 db alma
2 citrom
60 dkg tejföl
30 dkg vaj
3 dl tejszín
7 tojás
18 dkg majonéz
1 kg darált pulykahús
1 kg csirkemell filé
75 dkg füstölt kolbász
50 dkg rizs
1 üveg (7 dl-es) paradicsomsűrítmény (natúr)
65 dkg liszt
20 dkg porcukor
sütőpor
baracklekvár
olaj, zsír
fűszerpaprika
só
bors
babérlevél (7-8 db)
szárított zsálya
rozmaring
oregánó
bazsalikom
szerecsendió
kakukkfű
kis mustár
Korhelyleves
1 kg savanyú káposzta
75 dkg füstölt kolbász
2 fej vöröshagyma
1 fokhagyma
5 ek zsiradék
5-6 db babérlevél
só
bors
tejföl
A forró zsírban megdinsztelem az apróra vágott hagymákat, majd hozzáadom a kolbászt és a fűszereket. A káposztát kicsit kicsavarom, felvagdosom, majd beleforgatom a kolbászos hagymába. Felöntöm vízzel, felforralom, majd utána kis lángon főni hagyom 20-25 percig. Tejföllel tálalom
Svéd almatorta
15 dkg liszt
7 dkg vaj
20 dkg porcukor (5 dkg a tésztához, 15 dkg a habhoz)
2 tojás szétválasztva
késhegynyi sütőpor
75 dkg alma
fél citrom
baracklekvár
Az almát meghámozom, felkockázom, majd a citromhéjjal és egy kis cukorral puhára főzöm, majd lecsurgatom és hűlni hagyom. Közben a lisztet, a sütőporral, 5 dkg cukorral, a margarinnal és a két sárgájával összegyúrom, belenyomkodom a tortaformába és félig készre sütöm, 175 C-on. A fehérjéket a maradék 15 dkg cukorral kemény habbá verem, majd a félig kész tésztát kiveszem a sütőből, megkenem baracklekvárral, ráteszem a lecsurgatott almát, végül a tojáshabot, majd addig sütöm, míg a hab szép rózsaszínes nem lesz.
Répás gnocchi
8 db közepes sárgarépa
3 db tojássárgája
50 dkg liszt
20 dkg vaj
6 gerezd fokhagyma
zsálya
só
bors
A répát meghámozom, felkarikázom és egy kevés vízben nagyon puhára főzöm. Ha kész, kiveszem egy tálba és botturmixszal pürésítem. Ha kicsit kihűlt, hozzáadom a sárgájákat, egy kis sót, majd fokozatosan adagolva a lisztet. A tésztát lisztezett felületre borítom, kisebb részekre bontom, majd ezekből kb 2 cm vastag hurkákat nyújtok és felszeletelem, nagyjából 1 cm széles darabokra. A répa főzővizét kicsit felhígítom vízzel, hozzáadok egy kis sót, beledobálom a gombócokat. Miután feljöttek a víz tetejére, onnantól számítva még 3-4 percig főzöm. Valamikor közben elkészítem a vajas “öntetet” is: a vajat megolvasztom, hozzáadom a fokhagymát és a zsályát, kicsit összekavarom, amíg jó illata nem lesz. A kész gnocchikat ebbe a lábosba merem át, ezen a vajas alapon bármikor újramelegíthető lesz.
Jordán almasaláta
6 alma
2 nagy doboz tejföl (330 g-os is elég)
2 citrom
180 g majonéz
2 kávéskanál mustár
Az almát meghámozom, kockákra vágom, majd ráfacsarom az egyik citrom levét. Egy másik tálban összekeverem a tejfölt, a másik citrom levét, a majonézt és a mustárt. Összeöntöm a két tál tartalmát, elkeverem és kész is!
Gombás csirkeragu
1 kg csirkemell filé
60 dkg gomba
1 csokor petrezselyem
1 fej vöröshagyma
4 evőkanál liszt
1 evőkanál olaj
1 evőkanál vaj
só
fűszerpaprika
A csirkemellet felszeletelem, besózom, lisztbe forgatom, majd olaj és vaj keverékében elősütöm és félreteszem. A maradék zsiradékban megpárolom az apróra vágott hagymát, majd meghintem pirospaprikával és beleteszem a felszeletelt gombát. Fedő alatt, kb. 10 percig párolom, majd hozzáteszem az elősütött hússzeleteket is. A végén hozzáteszem az apróra vágott petrezselymet és belekeverem a tejfölt is. Rizzsel tálalom.
A receptek egy része eredetileg a nosaltyról származik, de már mindenhol eszközöltem kisebb-nagyobb változtatásokat, egyszerűsítéseket.
Jó étvágyat, jó főzőcskézést!
Megcsináltam a répás gnocchit az almasalátával! Nagyon finom lett. Kevesebb vaj és több liszt kellett bele. 🙂